Website-Header

Halftime with Hawaiian

Hawaiian-850

With special thanks to Hawaiian, junior basketballers will be given the exclusive opportunity to play at Perth Arena in front of thousands of Wildcats fans.

During each Perth Wildcats home game throughout the 2016/17 NBL season, the junior basketball team will feature on court as part of the half-time entertainment.

This unique and memorable experience forms part of the company’s community program, which aims to create positive life experiences for people that engage with Hawaiian.

If you are part of a sporting club or community group, be sure to visit Hawaiian’s website, to learn what programs are available for your clubs!


 

Hawaiian-8Oct16

Saturday, 8 October 2016 vs Cairns Taipans

Kiara College – Div 1 Champion Schools Boys and Girls – Ages 12-16
Team A: Hayley Alone, Jaxon Dziura, Trey Philips, Tyson Carpenter, Jayden Wirth, Elijiah Julve
Team B: Maddison Alone, Terence McNess, Jack Alone, Mark Webber, Riley McMaster, Jayden Wills


Friday, 14 October 2016 vs New Zealand Breakers

Notre Dame Catholic Primary School – Ages 10-12
Team A: Andrea Jancik, Bella Meloncelli, Sofia Addy, Ciara Mattavelli, Isabelle Menzies
Team B: Akiena Gunawardene, Crystal Marion, Alira Quartermaine, Ari van Vliet, Kate Najjar


Friday, 21 October 2016 vs Illawarra Hawks

Scarborough Sharks Basketball Club – Ages 9-11
Team A: Lani Johns, Jake Ashworth, Mia Green, Rowan Collis, Bailey Rogers
Team B: Paige Hince, Milly Johns, Kai Marchetto, Lucas KingswoodJack Kingswood


Friday, 5 November 2016 vs Adelaide 36ers

East Fremantle PS
Team A: Solomon Ashe, Khye Bailey, Charlie Dimmock, Noah Dolzadelli, Orlando Kelemahl, Tom Stokes
Team B: James Thomas, Finn McIntyre, Lachlan Montagu, Hayden Mclean, Lucas Nordstrom, Luca Vykopal


Sunday, 13 November 2016 vs New Zealand

Willeton Tigers – Ages 10-11
Team A: Aston Mcgowan, Josh Ibukunoluwa, Cooper Rich, Aiden Fitzgerald, Nick Verbruggen
Team B: Dylan Srdarev, Kade Mcmillan, Blake Fido, Taj Forrest, Harrison Fitzgerald


Thursday, 17 November 2016 vs Sydney

Westminster Primary School – Ages 9-10
Team A: Shayden, Trypherna, Ashlee, Ravji, Said
Team B: Stella, Tahlia, Mercy, Hailey, Hydie, Elijah


Sunday, 27 November 2016 vs Illawarra

Attadale Primary School – Under 12’s
Team A: Lachlan Benson, Xavier Benson, Hayden White, Emma – Joy White
Team B: Joshua Bolt, Kiera Luger, Michael Luger, Jack and Zoe Stenslunde


Thursday, 01 December 2016 vs Brisbane

Christ Church Grammar School – Ages 11 & Under
Team A: Preston, Ronnie, Matt, Callum, Lachy
Team B: Archie, Hugo, Hudson, Hugh, Lincoln


Thursday, 09 December 2016 vs Melbourne

Bullets from Willetton Tigers – Under 12’s
Team A: Lucas Orsi, Dylan Srdarev, Cooper Rich, Josh Featherston, Christian Wilson
Team B: Liam Nilsson, Jacob Dorst, Nicholas Bianchini, Luke Cardy, Toby Mc Loughney


Saturday, 14 January 2017 vs Adelaide

Rebound WA
Team A: Annika Bodt, Morrison Hancock, Lilly Poulter, Mary Friday, Ellen Pentergast
Team B: Lauren Hardbottle, Ben Moncrieff, Joel Herbert, Elizabeth Bleakley, MeganEtelaaho
Reserve: 
Emily Hardbottle


Friday, 20 January 2017 vs Cairns

Perth Redbacks – Under 14’s

Team A: Riley Lenzo, Riley Phillips, Chase Ridley, Jack Jansen, Dion Vilardi
Team B: Ethan Port-Louis, Victor Komaiya, Liam Phillips, Oscar Hine-Baston, Blake Foster


Saturday, 28 January 2017 vs Melbourne

WA Special Olympics – 9-25

Team A: Jessica Marns, Omaid Mher, Emilie Davies, Lachlan Hodgson, Ricky Chittleborough, Chris Willers
Team B: Leroy Sassine, Yi Lai, Angus Hogg, Jacob Anfuso, Jake Parrotte, Laura O’Malley


Friday, 03 February 2017 vs Brisbane

Kaart, Koort n’ Hoops’ – 12-14

Team A: Nicholas Lupika, Thomas Luipika, Ryan Mwaka, Nathan Mwaka, jaroe Strates
Team B: Harley Thomas, Blake Thomas, Kohen Tassone, Desmond Williams, Eric Humphries


Friday, 10 February 2017 vs Sydney

Manning Magic Basketball Club -Under 12’s

Team A: Noah, Locklan, Troy, Leo, Beau
Team B: Eden, Milton, Tristan, Jamie, Matt